Początki

         Początek historii Hemako to występy w halowych rozgrywkach piłki nożnej w Krynicy Morskiej. Drużyna pod taką nazwą pojawiła się w nich po raz pierwszy w 1994 r. Nazwa wzięła się od firmy reklamowej prowadzonej przez Henryka Kuczmę. Historia samej nazwy sięga roku 1993, kiedy to pod uwagę były brane różne warianty (Hema, Heku), ale ostatecznie wygrał trzysylabowy Hemako.

        He to założyciel i trener ekipy Henryk „Hendor” Kuczma ze Sztutowa, Ma– jego żona Małgorzata, Ko– syn Kordian (autor samej nazwy), który szczególnie w pierwszych latach istnienia zespołu często wspomagał go jako spiker zawodów na plaży oraz sprawozdawca współpracujący z lokalną prasą i stroną hemako.pl.

Sportowe Weekendy z EB

        W 1995 r. Hemako zaczęło występować w nowym cyklu imprez sportowych na plaży w Sztutowie pod nazwą „Sportowe weekendy z EB”. Rok później otrzymał on nazwę „Sztutowskie Lato”, która ściągała miłośników aktywności fizycznej na Mierzeję Wiślaną do 2015 r. Co ciekawe, w pierwszych turniejach trzyosobowe drużyny piłkarskie atakowały bramki do unihokeja. Oczywiście, aby pozwolić ekipom rozwinąć skrzydła w ofensywie, dość szybko nad morzem stanęło boisko o przepisowych wymiarach.

        W czasie całej ewolucji „Sztutowskiego Lata” wychowała się spora grupa piłkarzy plażowych, którym wygrywanie turniejów lokalnych nie wystarczało do zaspokojenia ambicji piłkarskich. To właśnie „Sztutowska Copacabana” miała decydujący wpływ na udział wielu drużyn w rozgrywkach Polskiej Federacji Beach Soccera i później Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszym zespołem złożonym z uczestników „Sztutowskiego Lata”, który wziął udział w rozgrywkach cyklu Beach Soccer Tour, w 2004 roku był zespół Wema Sztutowo.

        Rok później, wyzwanie podjęło Hemako, złożone z młodzieży i kilku doświadczonych zawodników. Swoje początki plażowej przygody na plaży w Sztutowie miały również drużyny grające w centralnych rozgrywkach: Elwo Etna Elbląg, Red Devils Chojnice czy Bryza Sztutowo, występująca wcześniej pod nazwą „Szalone Jogurty”.

Beach Soccer

           W pierwszym turnieju o Mistrzostwo Polski w Ustce, w 2005 roku hemakowcy zajęli siódme miejsce. W tym samym roku udało nam się wyjść z eliminacji Pucharu Polski w Darłówku, gdzie w półfinale pokonaliśmy faworyzowaną Copacabanę Gdańsk. Bardzo blisko podium byliśmy w finałowym turnieju Pucharu Polski w Helu, w 2006 roku. Niestety zbrakło trochę doświadczenia i ostatecznie musieliśmy zadowolić się czwartym miejscem.

        Talentem beachsoccerowym błysnął Maciek Haftkowski, który został najskuteczniejszym zawodnikiem pucharu. Pierwszym medalowym sukcesem sztutowian w początkowo zdominowanej przez doświadczonych graczy dyscyplinie było trzecie miejsce i nagroda Fair Play w 2007 r. W meczu decydującym o podium pokonali oni MAT Zgierz 4:3. Rok później Paweł Friszkemut zdobył tytuł króla strzelców turnieju finałowego. „Fefsi” zdobył wówczas 11 bramek, co osłodziło dopiero siódmą lokatę zespołu.

           W 2009 r. nasza ekipa zwieńczyła ten etap swojej historii wywalczeniem tytułu Mistrza Polski ENERGA Beach Soccer. Po zaciętej walce w spotkaniu finałowym wygraliśmy 3:2 w karnych z Grembachem – Stalborem Zgierz. Krzysztof Grzegorczyk otrzymał tytuł najlepszego zawodnika imprezy. W zwycięskim składzie znaleźli się także: Marcin Wolski, Maciej Piechnik, Łukasz Borkowski, Maciej Haftkowski, Bartłomiej Piechnik, Bartłomiej Pęczkowski, Tadeusz Grabowski, Kamil Borkowski i Jan Janowski. Należy podkreślić, że był to pierwszy sezon, w którym Hemako na mocy umowy ze sponsorem występowało pod nazwą Hotel Continental Krynica Morska.

Mistrzostwa Polski PZPN

        Wygrana przez nas impreza w Gdańsku nie miała już oficjalnego statusu. W tym samym roku w Ustce odbyła się pierwsza edycja mistrzostw kraju pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej. Uzyskaliśmy tam trzecią lokatę, pokonując w małym finale Team Baltica Słupsk 6:3.

         W 2010 r. wypadliśmy jeszcze lepiej – dotarliśmy do finału, gdzie Piórkowscy Dmosin okazali się dla nas za mocni. Mimo trafień Haftkowskiego i B. Piechnika ulegliśmy im 2:6. Naszej formy nie osłabiła zmiana formuły wyłaniania najlepszych w kraju – z turniejowej na ligową. Pierwszy mecz Hemako (a właściwie Hotelu Continental) w polskiej ekstraklasie beach soccera zakończył się zwycięstwem sztutowian nad Wodomexem Bojano w stosunku 6:1. Pojedynek ten odbył się podczas turnieju w Gdyni 14 lipca 2012 r., był to więc udany prezent urodzinowy dla założyciela drużyny, który obchodzi swoje święto (okrągłe 50) dzień później.

          Cały sezon zakończyliśmy na najniższym stopniu podium, o którym rozstrzygnęło zwycięstwo 3:2 nad ETA Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Friszkemut został najlepszym uczestnikiem finałów, po raz kolejny odebraliśmy także nagrodę Fair Play.

Euro Winners Cup

          Rok 2013 przyniósł powrót do tradycyjnej nazwy oraz początek serii trzech kolejnych przegranych finałów z drużynami z Łodzi, kolejno 3:4 z Grembachem, 0:2 z KP i znów 3:4 (po dogrywce) z Grembachem. W 2015 r. „Fefsi” ponownie został MVP ostatniego etapu zmagań.

         Rok później nie miał szansę na powtórkę tego sukcesu, ponieważ ekipa grająca wtedy pod nazwą Omida Hemako Sztutowo poprzestała na piątej pozycji. Otrzymał jednak inną nagrodę – dla najlepszego piłkarza sezonu zasadniczego ekstraklasy, w którym nie mieliśmy sobie równych. W 2014 r. w finałach plażowych Mistrzostw Polski uczestniczyła także nasza drużyna dziewcząt – Słoneczka Hemako Sztutowo. Niestety, zakończyły udział w imprezie bez zwycięstwa. Jedyną bramkę w fazie grupowej strzeliła Katarzyna Mazur.

           W roku 2015 Hemako po raz pierwszy wzięło udział w rozgrywkach plażowej ligi mistrzów, Euro Winners Cup na Sycylii. Zawody zakończyliśmy na trzecim miejscu w grupie eliminacyjnej. Zdecydowanie lepiej zaprezentowali się sztutowianie na plaży w Catanii w roku 2016, kiedy to weszli do pierwszej szesnastki Europy, aby dopiero odpaść z mocnym Lokomotiwem Moskwa.

Mistrz Polski 2018

          Wreszcie w 2018 r. udało się nam sięgnąć po upragnione mistrzostwo. W Kołobrzegu wygraliśmy w emocjonującym meczu o najwyższe trofeum 6:5 z BSC Boca Gdańsk (bramki: Poźniak 2, Gruszewski, Daniluk, Szloser, Friszkemut). Pokazaliśmy, że nasi zawodnicy, którzy przez lata dominowali w rozgrywkach juniorskich, świetnie odnajdują się również wśród seniorów – na tyle, że niedługo mogą kształtować oblicze nie tylko pomorskiego beach soccera, ale również reprezentacji Polski.

         W zwycięskiej ekipie zagrali: Mateusz Gruszewski, Maciej Daniluk, Patryk Smarż, Paweł Friszkemut (po raz kolejny MVP turnieju), Tomasz Poźniak, Konrad Skwarzec, Bartosz Szloser, Dawid Kiełczyński oraz bramkarze Maciej Ranoszek i Marcin Wolski.

          Zdobywając Mistrzostwo Polski, po raz trzeci Hemako weźmie udział w Euro Winners Cup 2019, tym razem w portugalskim Nazare.

Puchar Polski

          Hemako wyjątkowo nie ma szczęścia do plażowego Pucharu Polski. Oczywiście, pięć występów w finale tych rozgrywek to imponujący wynik, jednak do tej pory nie udało się postawić kropki nad i. W 2011 i 2012 r. ulegliśmy w ostatnim meczu Grembachowi Łódź, odpowiednio 1:4 i 3:6. W 2013 r. od trofeum dzieliły nas tylko rzuty karne, niestety swoją wyższość w nich wykazał Sport Pub Rapid Lublin.

         W przepisowym czasie gry kibice w łódzkiej Manufakturze oglądali wynik 1:1. Rok później w tej samej scenerii wyższość nad nami w stosunku 3:2 wykazali gospodarze – KP, którzy powtórzyli naszym kosztem ten rezultat w 2015 r. (2:0 w Sopocie).

Reprezentacja Polski

        Do tej pory zaszczytu występów w męskiej reprezentacji Polski seniorów dostąpiło dziesięciu zawodników Hemako: Paweł Friszkemut, Maciej Haftkowski, bracia Maciej i Bartłomiej Piechnikowie, Krzysztof Grzegorczyk, Marcin Wolski,  Maciej Daniluk, Bartosz Szloser, Kamil Żuchowski i Tomasz Poźniak. Kamil i Łukasz Borkowscy otrzymali powołania dzięki występom w barwach innych klubów.

        Ponadto, barwy Hemako Reprezentowali Dominik Depta oraz Bogusław Saganowski, którzy również mają występy z Orłem na piersi. Należy też odnotować, że Paweł Friszkemut reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Świata w 2006 roku, które odbywały się w Rio de Janeiro.

Hemako Junior

          Gdy seniorzy zawodzili, kibicom Hemako pozostawała radość z sukcesów zazwyczaj niezawodnej młodzieżowej drużyny klubu, czyli Hemako Junior. Nasze „nadzieje” mogą poszczycić się rekordowymi siedmioma tytułami młodzieżowych mistrzów Polski, wywalczonymi w 2009, 2011, 2012, 2013 i 2017 r. oraz nieoficjalnie (w formule Beach Soccer Polska) w 2006 i 2008 r.

          Warto dodać, że BSP w latach 2006-08 powierzyła sztutowskim beach soccerowcom organizację tej imprezy. Hemako Junior dwukrotnie zdobyło wicemistrzostwo Polski w swojej kategorii (w 2010 i 2015 r.), zaś w 2007 r. „nasi” stanęli na najniższym stopniu podium. Do tego należy dodać grad wyróżnień indywidualnych.

006 król strzelców (ex aequo): Marcin Felski – 9 trafień, najlepszy bramkarz: Paweł Rutkowski

2007 król strzelców: Maciej Haftkowski – 15 trafień

2009 najlepszy zawodnik: Paweł Dzieciuch

2010 król strzelców: Maciej Świderski – 18 trafień, najlepszy bramkarz: Jan Janowski

2011 najlepszy zawodnik: Krzysztof Klein, król strzelców: Paweł Dzieciuch – 6 trafień

2012 król strzelców: Maciej Daniluk, Alan Kucharski

2013 najlepszy zawodnik: Maciej Daniluk, król strzelców: Maciej Daniluk, Krzysztof Klein, Maciej Świderski – po 6 trafień

2015 król strzelców: Dawid Kiełczyński – 6 trafień, najlepszy bramkarz: Tomasz Świderski

         W 2008 r. w ramach młodzieżowych mistrzostw Polski w Sztutowie kibicom zapewniono dodatkową atrakcję – pokazowy mecz dziewcząt, w którym Słoneczka Hemako pokonały 9:2 Red Devils Ladies z Chojnic.

Siatkonoga

           Dzięki zawodnikom Hemako, Sztutowo przez pewien czas należało do centrów polskiej siatkonogi. W 2007 r. pod wodzą Henryka Kuczmy Paweł Friszkemut, Maciej Haftkowski i Krzysztof Grzegorczyk wywalczyli dla reprezentacji Polski dziewiąte miejsce w Mistrzostwach Europy w futnecie, które odbyły się w słowackim Trencinie.

           Rok później Friszkemut w czeskim Nymburku zajął siódme miejsce w singlu na Mistrzostwach Świata w futnecie. Ekipa w składzie z nim, Maciejem Piechnikiem i Tomaszem Wojtczykiem uplasowała się na 11 pozycji w deblu. W 2011 r. w premierowych mistrzostwach Polski w Footvolley Piechnik i Paweł Przygocki zajęli na własnym boisku trzecią lokatę.

Hala

          Od wielu lat w zimowej przerwie rozgrywkowej Hemako występuje w Żuławskiej Halowej Lidze Piłki Nożnej (ŻHLPN). Sztutowscy „kopacze” po raz pierwszy zagrali w niej w sezonie 1999/2000, ale nazwa Hemako pojawiła się w tabelach kategorii Open dopiero dwie edycje później. Premierowe zmagania zakończyliśmy na trzecim miejscu. Praktycznie co roku sztutowianie należeli do faworytów rywalizacji, jednak problemy kadrowe, a czasem zwykły pech nie zawsze pozwalały na wykorzystanie pełni potencjału.

          Upragnione mistrzostwo zdobyliśmy pod nazwą Hotel Continental w sezonie 2011/12. Udało się nam je obronić rok później, choć zadecydował jedynie lepszy bilans spotkań z najgroźniejszym przeciwnikiem – Gran Marmi Nowy Dwór Gdański! W kolejnej zwycięskiej dla nas edycji – 2014/15, nosiliśmy nazwę T&T Hemako, zaś gdy po raz ostatni wznosiliśmy to trofeum w górę, czyli w 2017 r. – Auto Kajtek Hemako. Hemakowcy czterokrotnie zdobywali tytuł króla strzelców I ligi „open” ŻHLPN: Piotr Ziętarski w 2012 i 2015 r., zaś Patryk Ziarko w 2016, 2017 i 2019. Patryk Kiełczyński z Hemako Junior wywalczył takie samo wyróżnienie w 2015 r. w II lidze.

          Jednak najważniejszym osiągnięciem futsalowym Hemako jest zdobycie I miejsca w Turnieju Finałowym cyklu Halowa Polska, który odbył się w Bytomiu w 2013 roku. Hemako ma również epizod w futsalowych rozgrywkach PZPN, a mianowicie wicemistrzostwo II ligi. Ponadto występy w turniejach halowych kończyliśmy wielokrotnie sukcesami.

W prestiżowym turnieju na Pomorzu, Pomorski Futbol Cup dwukrotnie sięgaliśmy po tytuł najlepszej drużyny w kategorii open, a raz juniorzy zakończyli zwycięsko rywalizację.